Jak wybrać smycz treningową dla psa?
Nauczenie pupila podstawowych komend i posłuszeństwa względem nas to podstawa, jeżeli chcemy być odpowiedzialnymi posiadaczami psa. Z drugiej strony nie zawsze jest to proste i jeżeli widzimy, że nasz czworonóg potrzebuje więcej czasu lub dodatkowego wsparcia, nie wahajmy się mu go udzielić. Jednym z dobrych sposobów na uczenie zwierzęcia powrotu do nas, a także zapobiegnięcie ewentualnej ucieczki, jest linka lub smycz treningowa. Czym jest i jak dokładnie ona działa?
1. Smycz treningowa – czym jest?
2. Smycze treningowe dla psów – kiedy są potrzebne?
3. Linka treningowa – jak wybrać najlepszą?
Smycz treningowa – czym jest?
Smycz (lub linka) treningowa jest zauważalnie dłuższa od swojego klasycznego odpowiednika. Zwykle w sklepie zoologicznym znajdziemy warianty o długości 5, 10 lub 15 metrów. Ma ona formę płaskiej i wąskiej taśmy, najczęściej wykonanej z elastycznego materiału, jak nylon lub guma. Jej przeznaczeniem jest bezpieczne wyprowadzanie psów, które mają problem z reagowaniem na komendy i nie zawsze wracają do właściciela. Dzięki niej z jednej strony nie musimy sami biegać za naszym czworonogiem i dajemy mu dużą swobodę ruchów, a z drugiej nie musimy martwić się o jego bezpieczeństwo ani ryzykować przypadkowej ucieczki i zgubienia zwierzaka. Wiele dobrej jakości modeli znajdziesz na stronie malier.pl.
Smycze treningowe dla psów – kiedy są potrzebne?
Długa smycz treningowa to przede wszystkim narzędzie do pracy z naszym pupilem. Jest mniej wygodna w użytkowaniu od klasycznej smyczy, jednak pozwala nam ćwiczyć z psem słuchanie poleceń i podporządkowywanie się nam wtedy, gdy tego oczekujemy. Niektóre rasy łatwiej uczą się komend, podczas gdy inne potrzebują bardziej rozbudowanego ćwiczenia – linki treningowe świetnie sprawdzają się dla obydwu grup. Pamiętajmy jedynie o tym, aby podczas użytkowania samemu nie zaplątać się w taśmę ani też nie wpuścić nikogo pomiędzy nas a psa, by uniknąć wypadków.
Linka treningowa – jak wybrać najlepszą?
Smycz treningowa dla psa powinna być dopasowana zarówno do pupila, jak i nas samych. Jeżeli zwierzę jest małe, wybierzmy produkt który nie będzie go nadmiernie obciążał. Na początku możemy zacząć też z krótszymi wersjami, ponieważ sami również musimy przyzwyczaić się do tego, jak działa linka treningowa. W przypadku osób o delikatnej skórze dłoni lub posiadających psa dysponującego dużą siłą zaleca się dodatkowe stosowanie rękawiczek – dzięki nim nie poobcieramy sobie rąk, gdy nasz pupil gwałtownie szarpnie się na smyczy.