Jakie są rodzaje pasz dla koni i jak wybrać właściwą?

Jakie są rodzaje pasz dla koni i jak wybrać właściwą?

Właściwie zbilansowana dieta ma duży wpływ na kondycję i zdrowie koni. Powinna im więc dostarczać wszelkich niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów. Musi być jednak dostosowana do indywidualnych cech konkretnego zwierzęcia, między innymi jego masy ciała, intensywności treningów, a także wieku. Obecnie bez problemu można znaleźć pasze dla koni, które dostosowane są do różnych potrzeb żywieniowych. Jakie są ich rodzaje i jak wybrać właściwą? Podpowiadamy.

Pasze dla koni – objętościowe i treściwe

Standardowy podział pasz dla koni, obejmuje produkty objętościowe i treściwe. Te pierwsze stanowią podstawę żywienia koni. Zalicza się do nich siano, a także tzw. sieczki, które można kupić w wielu różnych miejscach. Zostały one ujednolicone w taki sposób, aby każda porcja zawierała taką samą ilość składników odżywczych. Popularne są też produkty z lucerny. W wielu miejscach można znaleźć również sieczki z trawy.

Pasze treściwe z kolei dzielimy na pełnoporcjowe i balancery. Te pierwsze to np. produkty wysokoenergetyczne czy zwiększające masę ciała. Pasze kompletne to mieszanki, które powinny zapewnić zbilansowaną dawkę niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów. Balancery z kolei to pasze uzupełniające, które zazwyczaj są oparte o ziarna zbóż oraz siano. Charakteryzują się skoncentrowaniem składników odżywczych. Zazwyczaj podaje się je w zwierzęciu w dość niewielkich ilościach. Najczęściej występują w formie granulatu lub musli.

Dobór paszy do potrzeb konia

Pasze należy dopasować do indywidualnych potrzeb konkretnego zwierzęcia. Na przykład pasza dla koni sportowych jest idealna dla zwierząt startujących we wszystkich dziedzinach, ponieważ jest lekkostrawna i niskobiałkowa, a zawarty w niej specjalny zestaw minerałów, sprzyja wytrzymałości koni. Z kolei pasze dla źrebiąt i młodych koni charakteryzują się zupełnie innym, bardzo specyficznym składem, ponieważ muszą sprostać wymaganiom rozwijającego się organizmu. Charakterystycznym składnikiem takich produktów jest dodatek mleka w proszku, a także zwiększona ilość wapnia, niezbędnego do rozbudowy masy kostnej.

Pasze dla seniorów z kolei to granulat znacznie mniejszy niż standardowy, dzięki czemu jest łatwy do pogryzienia. Jest to istotne, ponieważ wiele koni w podeszłym wieku ma problemy z zębami. Obecnie bez problemu można znaleźć pasze, które są dostosowane nie tylko do wieku czy aktywności konia, ale także jego nietolerancji. Możemy kupić więc pasze bezglutenowe, bezowsowe czy niskozbożowe, a także uspokajające czy te podawane na mokro.