Powody chrapania psa
Większość psów chrapie, głośniej lub ciszej, przez zaledwie chwilę lub większą część snu nocnego bądź drzemki w ciągu dnia. Zazwyczaj chrapanie nie zwiastuje żadnych poważnych problemów zdrowotnych. Jeżeli jednak pojawia się nagle, jest bardzo głośne, a do tego dochodzą inne niepokojące zmiany w zachowaniu lub/i wyglądzie czworonoga, kwestię tę należy skonsultować z lekarzem. Jakie są możliwe przyczyny chrapania? Sprawdź!
Chrapanie – co to jest?
Teoretycznie każdy doskonale to wie i każdy zna ten charakterystyczny dźwięk. Ale jak „powstaje” chrapanie? Chrapanie to nie choroba, natomiast świadczy ono o tym, że przepływ powietrza przez górne drogi oddechowe jest utrudniony. Oczywiście sytuacja ta nie musi mieć podłoża chorobowego. W czasie snu mięśnie gardła nieco wiotczeją. Wtedy też podniebienie miękkie i języczek podniebienny podczas przepływu powietrza zostają wprawione w drganie i mogą nawet stykać się z nasadą języka. Właśnie to wywołuje specyficzny dźwięk nazywany chrapaniem.
Chrapanie psa – przyczyny
Często chrapią np. psy starsze, u których mięśnie są jeszcze bardziej wiotkie, a także psy należące do ras brachycefalicznych (np. popularny buldog francuski). U nich z kolei za wszelkie „dziwne” dźwięki, jak chrapanie, charczenie i świszczenie, odpowiedzialna jest nieprawidłowa budowa anatomiczna czaszki i tkanek jamy ustnej oraz gardła, która powoduje poważne problemy z oddychaniem.
Charakterystyczny i w dłuższej perspektywie irytujący wiele osób dźwięk może pojawić w przypadku przyjęcia nieprawidłowej pozycji ciała, w której dochodzi do chwilowego ucisku na krtań albo tchawicę. Pies może chrapać, kiedy drogi oddechowe są podrażnione, np. przez dym papierosowy lub suche powietrze. Częściej niż u innych psów zauważa się chrapanie m.in. u alergików i psów zmagających się z nadwagą lub otyłością.
Chrapanie może być objawem rozwijającej się choroby. Często występuje m.in. przy zapaleniu płuc, zapaleniu krtani i innych przewlekłych chorobach dróg oddechowych, a także przy groźnym kaszlu kenelowym. W tej sytuacji zazwyczaj współistnieje jednak z innymi objawami, jak np. apatia, brak apetytu, podwyższona temperatura ciała.
Jak żyć z chrapiącym psem?
Jeżeli chrapanie, nawet to najgłośniejsze i najbardziej uciążliwe, nie jest symptomem choroby a po prostu „dodatkiem” do psa, nie ma możliwości jego leczenia i całkowitego wyeliminowania. Pies nie jest winny temu, że chrapie, dlatego nie denerwuj się na niego, nie budź go, nie szturchaj co chwilę, gdy tylko wyda dźwięk. Czy to oznacza, że musisz pogodzić się z zaistniałą sytuacją? Nie! Możesz podjąć kilka prostych kroków, które być może złagodzą problem.
Przede wszystkim zadbaj o czyste i dobrze nawilżone powietrze w domu. Zapewnij psu wygodne, odpowiednio duże legowisko, by mógł się swobodnie ułożyć. Pilnuj tego, aby pies był aktywny fizycznie i zachowywał prawidłową masę ciała. Serwuj mu wyłącznie najwyższej jakości karmę, jak np. karma dla psów SPECIFIC™. Pamiętaj o tym, aby dobrać ją właściwie do wieku psa, jego wagi i indywidualnych potrzeb. Jeżeli chrapanie pupila jest wyjątkowo uciążliwe, zaproponuj mu przytulny kącik do snu poza sypialnią, aby każdy mógł się wyspać!